Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
20.03.2024 , 16:04 Aktualizacja: 22.03.2024, 12:24
Materiał promocyjny

Nowoczesna psychiatria i neurologia: Jak terapia TMS może pomóc?

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) jest jedną z opcji leczenia zaburzeń psychicznych i neurologicznych. Badania wykazują jej skuteczność u niektórych grup pacjentów, a jedną z zalet jest jej nieinwazyjność.

zdj. AdobeStock zdj. AdobeStock

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna TMS: co to jest?

Terapia przezczaszkową stymulacją magnetyczną (TMS) to metoda leczenia, która wykorzystuje zdolność mózgu do neuroplastyczności. Polega ona na wykorzystaniu pola magnetycznego do stymulacji określonych obszarów mózgu, ostatecznie promując reorganizację neuronalną i poprawiając jego funkcjonowanie. Jest to metoda nieinwazyjna. Jej bezpieczeństwo podkreśla to, że efekty uboczne są zazwyczaj łagodne i tymczasowe. Terapia TMS, opracowana po raz pierwszy w 1985 roku, jest obecnie stosowana w leczeniu różnych schorzeń psychicznych i neurologicznych.

Na co pomoże terapia TMS?

Terapia TMS może być skuteczna tam, gdzie tradycyjne metody leczenia zawiodły. Jest to również ważna opcja leczenia, przez wzgląd na jej nieinwazyjność. Oznacza to, że nie wymaga operacji, a całe leczenie odbywa się bez dużej ingerencji w organizm i nieinwazyjnie.

TMS nie jest terapią eksperymentalną. Jest sposobem leczenia, który zatwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) do leczenia następujących schorzeń:

- zaburzenia depresyjne (w tym depresja oporna na leczenie TRD, ang. Treatment-Resistant Depression), które należą do najczęstszych zaburzeń psychicznych,

- migreny (w tzw. fazie aury),

- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD),

- uzależnienie od tytoniu.

TMS jest również sposobem leczenia, który obejmuje szeroki zakres różnych schorzeń neuropsychiatrycznych, np.:

- ADHD,

- zespół stresu pourazowego (PTSD),

- zaburzenia lękowe,

- bezsenność,

- przewlekły ból,

- uzależnienia,

- choroba Alzheimera,

- choroba Parkinsona.

Jak przezczaszkowa stymulacja magnetyczna wpływa na mózg?

Aby zrozumieć, jak działa TMS i jak wpływa na mózg, należy przyjrzeć się fizyce i neurofizjologii. Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna opiera się na dwóch podstawowych zasadach fizyki: elektryczności i magnetyzmie. Cewka TMS wytwarza pole magnetyczne. Gdy zbliżysz magnes do czegoś, co przewodzi prąd, interakcja między przewodzącym przedmiotem a polem magnetycznym generuje energię elektryczną.

Dlaczego to wszystko ma znaczenie?

Ma to znaczenie, ponieważ mózg jest aktywny elektrycznie. Komórki nerwowe (neurony) wykorzystują niewielkie ilości energii elektrycznej do wysyłania i przekazywania informacji. Zbliżenie magnesu do mózgu może wpłynąć na jego aktywność elektryczną. Dlatego TMS jest ukierunkowany na określone obszar mózgu, zwłaszcza te związane z rozwojem choroby.

 grafika: Mayoclinic

TMS: bezpieczeństwo i kwalifikacja

TMS jest ogólnie bezpieczną i dobrze tolerowaną metodą terapii. Efekty uboczne są łagodne i zwykle nie trwają dłużej niż kilka minut po sesji:

- bóle głowy,

- dyskomfort, zwykle w obrębie skóry głowy lub szyi,

- zawroty głowy,

- tymczasowy szum w uszach.

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do TMS jest obecność materiałów ferromagnetycznych w głowie takich jak np. implanty ślimakowe czy klipsy naczyniowe. Uwaga! Nie dotyczy to materiałów dentystycznych, które nie są przeszkodą dla stosowania TMS.

Ze względu na bezpieczeństwo, należy zachować ostrożność u osób:

- po przebytych urazach mózgu, operacjach neurochirurgicznych;

- chorujących na padaczkę (dotyczy tylko wysokich częstotliwości);

- z aktualnie obecnymi objawami psychotycznymi (halucynacje, urojenia);

- posiadających rozrusznik serca (wyjątkiem są rozruszniki kompatybilne z MR, należy przedłożyć zaświadczenie od kardiologa o braku przeciwwskazań);

- posiadających inne wszczepione urządzenia - tzw. implanty, lub pompa insulinowa, stenty naczyniowe, klipsy metalowe, odłamki, kule postrzałowe.

Decyzję zawsze indywidualnie podejmuje lekarz kwalifikujący na podstawie dokładnego wywiadu.

Terapia TMS - krótkie podsumowanie

  1. Skuteczność: Wykazano, że terapia TMS może być skuteczna, szczególnie w przypadku osób, które nie zareagowały dobrze na leki przeciwdepresyjne lub inne konwencjonalne metody leczenia (w lekoopornej depresji aż 30-65%).
  2. Nieinwazyjność:Terapia TMS jest nieinwazyjna, nie wymaga znieczulenia i jest praktycznie bezbolesna. Sesje TMS można przechodzić w komfortowych warunkach, bez konieczności hospitalizacji lub długich okresów rekonwalescencji.
  3. Minimalne skutki uboczne: Terapia TMS jest dobrze tolerowana przez większość pacjentów i ma minimalne skutki uboczne w porównaniu z lekami lub innymi interwencjami. Podczas sesji TMS mogę wystąpić łagodne skutki uboczne, które ustępują krótko po zakończeniu terapii.
  4. Spersonalizowane leczenie: Terapia TMS jest dostosowana do konkretnych przypadków. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz przeprowadzi dokładną ocenę w celu określenia optymalnych parametrów stymulacji i docelowych obszarów mózgu stymulacji związanych z chorobą.
  5. Lepsza jakość życia: Wielu pacjentów zgłasza znaczną poprawę nastroju, poziomu energii i ogólnej jakości życia po terapii TMS.

Źródła:

- https://psychnews.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/pn.43.22.0002

- https://magwise.pl/terapia/tms/

źródło zdjęcia:

- https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/transcranial-magnetic-stimulation/about/pac-20384625

Więcej na: https://magwise.pl

Źródło informacji prasowej: magwise.pl
 

Copyright

Za materiały sponsorowane opublikowane w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem Serwis Zdrowie PAP lub PAP MediaRoom są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
Id materiału: 3768

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.